Слушајте било кога ко је укључен у стварање музике, посебно некога ко се бави инжењерском музиком, и рећи ће вам да је иТунес резултирао лошом звуком музике. Музичке датотеке једноставно не могу добити исту верност као ЦД или винилна плоча. Па, Аппле је предузео корак да реши овај проблем и представио платформу под називом Мастеред за иТунес.
Проблем иТунеса је тај што компримује музику у ААЦ датотеку (или копира ЦД у МП3), што губи део нијансе. ААЦ компресује музику уклањањем неких звукова које нећете чути или их једноставно нећете пропустити. То је исти начин на који ЈПЕГ формат исеца боје које једноставно нећете видети.
Да би била техничка, музика се обично снима помоћу 24-битних узорака на 96 кХз (или чак и до 192 кХз сада), а ЦД ће тада обрађивати 16-битне 44,1 кХз, што је око 15 процената података оригиналног снимка. Чак и песма иТунес Плус компресована на ААЦ од 256 кбпс биће величине петине величине ЦД снимка, или три процента података са 192 кХз снимка.
Будући да ААЦ датотеке компресују песму, она на крају не звучи исто као у студију. Слушаоци који користе Аппле-ове слушалице са микрофоном или уопште јефтине слушалице уопште неће приметити разлику, нити ће их вероватно превише занимати.
Међутим, сада постоје корисници са врхунским слушалицама који покушавају да музика звучи боље. Ти корисници могу да прикључе пар Беатс-а, пар Сеннхеисерс-а средњег ранга или да свој иПхоне укључе у врхунске аудио системе. Тим корисницима је потребна музика која звучи боље од просечне компресоване музичке датотеке.
Да би одговорио на ову потребу, Аппле је на иТунес-у отворио страницу под називом Мастеред фор иТунес.
Албуми на овој страници су савладани да заобиђу ограничења формата датотеке и хардвера на којем се музика репродукује. Аппле је инжењерима дао смернице и комплет алата који ће помоћи да ови албуми звуче боље.
Помоћу алата инжењери могу да провере како ће звучати нумере када их корисник купи са иТунес-а. То је додатни посао од стране инжењера, али процесу је важно да музика звучи правилно.
Без алата, песме ће и даље звучати „добро“ за већину корисника, али неће звучати савршено. На пример, главни инжењер Мастердиска Анди ВанДетте је у потпуности ремастерирао сав Русх-ов каталог који треба савладати за иТунес.
У интервјуу за Арс Тецхница рекао је да је „желео да осигура да слушалац и даље чује класични албум, без да је прегласан, бум или модерно звучао“.
Прављењем албума Мастеред за иТунес, ВанДетте може да обезбеди да албуми звуче баш као и пре 35 година када је Русх почео да ствара музику.
Наравно да бисте ценили те звукове, ипак ћете желети нешто боље од јефтиних слушалица. Стазе и даље вероватно неће звучати тако добро као што би звучала датотека без губитака, али да бисте чули разлике, требали бисте бити аудиофил или музички инжењер.
Како уређаји почињу да добијају веће капацитете за складиштење, датотеке без губитака или само веће резолуције ААЦ датотеке могу бити могућност.
За сада би било лепо да је на страницу Мастеред фор иТунес додато још албума. Време је да музичка индустрија почне савладавати музику како би звучала што је могуће ближе студијском квалитету када се пушта преко паметног телефона или иПода.
Преко: Арс Тецхница