Садржај
На 5Г се ради прилично брзим темпом. Време је да се ЛТЕ гурне у страну, јер стварамо простор за нове и побољшане технологије које ће подржати брже брзине преузимања и отпремања, као и већи број људи. Очекује се да ће 5Г бити представљен широм земље на многим оператерима, барем до краја 2020. године, иако ће можда требати много више времена да се у потпуности изгради 5Г инфраструктура.
Иако смо једва дошли до тачке у којој је 5Г доступан свима, 6Г је још једна нова бежична технологија о којој људи већ говоре. И наравно, поставља се мноштво питања, попут брзине 6Г у односу на 5Г? Пратите доле, а ми ћемо вам дати кашику!
Колика ће бити брзина 6Г?
Деутсцхе Телеком је ове године тестирао 5Г мрежу на конференцији ИФА 2019. У том тесту перформанси видели смо резултате од три гигабита у секунди, што је сулудо брзо. Временом бисмо требали да видимо побољшања у 5Г, која би требало да виде побољшања све до 10ГБ у секунди, што је огроман пораст.
Иако су то неке велике брзине, брзина није једино побољшање које 5Г доноси на сто. 5Г не само да треба да има много ширу доступност, већ би требало да долази и са нижим кашњењем. ЛТЕ мреже виде просечну латенцију од 50 милисекунди, али 5Г је постављен да то побољша. У лабораторијским тестовима, истраживања су успела да постигну резултате од 1 милисекунде, мада је стварност можда и више од тога.
Уз такву латенцију, 5Г може изузетно брзо да комуницира са другим уређајима - што је изузетно важно када су у питању паметни кућни уређаји.
У поређењу са тим, прво истраживање показује да брзине 6Г достижу и један терабајт у секунди. Ово је само теоретска брзина, јер је истраживање још увек у врло раној фази. Још много истраживања материјала и инфраструктуре треба да се деси. Већина онога што знамо о 6Г су академске шпекулације, а већина малих тестова се дешава ван САД-а.
Тренутно смо заглавили са 5Г. Процењује се да 4Г још увек види свој пуни потенцијал до 2025. године, а оператери и мрежни провајдери и даље врло опрезно покрећу 5Г мреже.
ФАК
Постоји неколико горућих питања у вези са 6Г на која ћемо одговорити у наставку како бисмо вам помогли да убрзате оно што гледамо са новом бежичном технологијом.
Колика ће бити брзина 6Г?
Као што смо поменули, тренутне академске претпоставке су да ће 6Г достићи брзину од једног терабајта или више. Требали бисмо видети и боља побољшања кашњења и пинг-а, заједно са побољшањима проблема које 5Г не решава.
Шта је 6Г?
6Г називамо напредним мрежама за пренос података након 5Г. Тренутно је то првенствено теоријски концепт и о нечему се интензивно говори у академским оквирима - речено је да се дешавају мали тестови, али обично у лабораторијским срединама, и то углавном у међународним земљама.
Да ли долази 6Г?
Још нисмо сигурни да ли ће се звати 6Г, али оно што долази након 5Г сигурно је на путу. Поново, то је засад теоретски концепт, и још увек јегодиневан, али да, 6Г ће на крају бити мрежа података доступна за потрошњу. Требало би да ради на терахерц бежичној фреквенцији.
Да ли нека земља користи 6Г?
Тренутно нема земаља које користе 6Г. Многе земље истражују 6Г, 7Г, па чак и 8Г технологију, али већина земаља још увек нема ни пуне 5Г мреже.
Да ли је 5Г здравствени ризик?
Једна од главних брига око предстојећих 5Г мрежа је колико ће већи ризик за здравље представљати 4Г ЛТЕ. Велика забринутост је што многи тврде да нови тип мреже генерише радиофреквентно зрачење које може довести до рака или произвести друге здравствене проблеме, попут наношења оксидативног оштећења, поремећаја ћелијског метаболизма итд.
Неки чак наводе оно што би многи сматрали стручним публикацијама, попут Светске здравствене организације. Студије ни на један начин нису тврдиле, али тренутно је то аргумент да ли је радиофреквентно зрачење јонизујуће или нејонизујуће. Ако се утврди да је јонизујуће, да, то је опасно, али ако студије кажу да је нејонизујуће, могли бисмо бити чисти.
Пресуда
Као што видите, са 6Г технологијом се много догађа, и док неке земље раде на њој тежој од 5Г, нова бежична технологија је још увек далеко. Не очекујемо лагано лансирање 6Г технологије бар до 2030. Постоји много препрека које треба проћи што се тиче инфраструктуре, а 5Г још није ни изашао.
У сваком случају, узбуђени смо кад видимо шта будућност технологије носи. Јеси ли?