Садржај
- Шта чини ваш ВиФи спорим?
- Како убрзати свој ВиФи
- Нова ВиФи технологија је много, много бржа
- Можете додати додатне ВиФи приступне тачке да бисте брже направили интернет
- Промените канал који ваш рутер користи за ВиФи
Сазнање зашто је ваша интернет веза у кући споро може бити готово немогуће. Саставили смо листу савета о томе како да брже направите интернет, без обзира на то где живите.
Постоји велики мем, који сугерише да је ВиФи можда најосновнији корак у Маслововој чувеној хијерархији потреба - и то из доброг разлога: бежично умрежавање је постало неопходност за свакога ко користи интернет. Није само више за претраживање интернета; једна модерна кућа може имати телевизор, фрижидер, неколико сијалица, и браве које су повезане са ВиФи-ом - а то је пре него што избројите мноштво биљежница, таблета или телефона, можда кућа пуна људи.
Ми се фокусирамо на проблемеу склопу дом - већину времена, то значи да схватите зашто је ваш ВиФи тако спор. Ако сте прошли кроз листу и ваш интернет је још увијек спор, назовите свог даватеља интернетских услуга и затражите од њих да провјере линију.
Шта чини ваш ВиФи спорим?
Иако је ситуација у свему другачија, постоје два главна проблема који могу успорити ваш ВиФи. Један од њих је под вашом контролом, а један није. Први проблем је слабљење сигнала. У зависности од тога где сте поставили бежични рутер, можда ћете имати слабу покривеност у деловима вашег животног простора који су најудаљенији - ако је у вашој дневној соби, ваша спаваћа соба са задње стране може имати проблема; ако је горе, онда доле може имати проблем, итд.
Удаљеност није једини ВиФи пригушивач у вашој кући: док радио валови могу да прођу кроз вашу зграду, у већини случајева, различити материјали ће имати различите ефекте. Ако пређете на ново место са сличним распоредом, можда ћете приметити да је ваш ВиФи много слабији или много јачи, чак и ако сте на истој удаљености. Један предузетник реддитор је пронашао документ (упозорење, то је на немачком) са детаљима о радио-слабљењу неких заједничких грађевинских материјала:
Још један чест разлог због којег имате проблеме са ВиФи-јем је једноставно ометање. Већина ВиФи мрежа спада у прилично уске фреквентне опсеге, познате као канали. Ако се налазите у области са много бежичних приступних тачака, можете да завршите са многим мрежама које раде на истим каналима, што резултира сметњама - ометањем које може успорити ваше сопствене мреже. Може постојати и друга, не-ВиФи сметња, јер све што ради у нелиценцираном спектру од 2.4ГХз може узроковати проблеме (врло чест примјер је типична микровална пећница). Међутим, највећим дијелом, ова врста уплитања је углавном периодична и не траје, тако да је то мање брига.
Како убрзати свој ВиФи
Постоји неколико ствари које можете учинити да бисте убрзали умрежавање унутар свог дома. Најлакши и најјефтинији је да преместите свој рутер на централну локацију колико је то могуће. Ово није увек могуће, пошто ћете морати да се прикључите на кабловску или телефонску линију (или оптичку везу, ако имате довољно среће да имате оптички интернет), али већина станова има мало простора за мешање.
Ако нисте вољни или нисте у могућности да преместите свој рутер у централну собу ваше куће, размислите о томе да га ставите у или близу подручја у којем проводите већину свог времена. То може значити кућну канцеларију, подрум, кухињу или дневну собу. У сваком случају, што сте ближе рутеру, јачи ће бити ваш сигнал (а тиме и бржи).
Нова ВиФи технологија је много, много бржа
У последњих неколико година видели смо нове стандарде који регулишу како ВиФи ради. Новији стандарди су, у највећем дијелу, увели брже и брже везе, уз неколико упозорења. Протокол који описује како ВиФи функционише се зове 802.11, обично праћен малим словом, у зависности од тога који стандард користите.
Да ли је то бежични рутер или дрон? Нико не зна са сигурношћу.
Ако ћете опростити абецедну супу: 802.11б је вероватно нестао, али још увек има неколико 802.11г рутера, од којих је већина 802.11н, а последња генерација позната као 802.11ац. Сваки од њих је био знатно бржи од претходног, из више разлога. Мора се нагласити да сваки протокол има веома висок “теоретски максимум” који реални светски услови никада неће достићи. Рекавши да, ако надоградите мрежни хардвер, постоји велика вероватноћа да ћете видети јачи сигнал, а уз јачи сигнал долази до бржих брзина Интернета.
Надоградња ваше мреже на овај начин може бити мало зезнута - и ваш рутер и чип унутар вашег лаптопа, иПхонеа, Андроида или таблет рачунара прате један од тих протокола о којима смо горе говорили. Куповина напреднијег рутера, међутим, може вам помоћи да добијете најбоље могуће брзине из својих уређаја, а док надограђујете своје мобилне гаџете, сви ће искористити предности нових технологија.
Можете додати додатне ВиФи приступне тачке да бисте брже направили интернет
Већина клијената ће се придржавати опреме која се инсталира када ваш интернет провајдер први пут успостави услугу. Нажалост, такве комбинације модема и ВиФи рутера не пружају увијек најбољу услугу. Ако заиста желите да се држите једне ВиФи приступне тачке, требало би да купите посебан рутер и пратите упутства да бисте га прикључили на кабловски или ДСЛ модем.
Проширите га помоћу жичане мреже
Ако сте отворени за додавање неких ВиФи приступних тачака својој кући, међутим, можете драстично побољшати покривеност. Најбољи начин да то урадите је да покренете Етхернет каблове где год сте ставили свој ВиФи рутер у област у којој желите да поставите своју нову приступну тачку (то се понекад може назвати ВиФи репетитори).
Вероватно ћете желети нешто дуже од овога. Заслуге: Моноприце.
Можете користити други роутер који је подешен за “режим приступне тачке” или изричито купити нову приступну тачку за ову функцију. Жичне мреже су пожељне јер гарантују максималну брзину за ваше окружење.
Проширите мрежу бежично
Нисте спремни за покретање каблова кроз зидове или подове? То је у реду, постоји још једна опција која би вам могла помоћи. Можете заправо проширити своју мрежу потпуно без жица. Додатни репетитори или приступне тачке ће се повезати на вашу бежичну мрежу и проширити ваш ВиФи на било коју просторију у којој се налазе. То не функционише добро као и коришћење жичане мреже из неколико разлога:
- Требате их смјестити у простор гдје имају добар пријем на постојећој мрежи. То значи да их не можете ставити равно у просторију у којој је ваш лош сигнал, и можда ћете требати више да покријете одређену област.
- Због тога што се међусобно повезују бежично, он ће смањити (на пола или више, у зависности од тога колико сте компликовани) брзину ваше мреже, понекад значајно. Добра вест је да је мало вероватно да ће то утицати на вашу тренутну брзину интернета, осим ако имате пакет који достигне брзину од 150Мбпс или више. Све мање и мало је вероватно да ћете то приметити.
Постоје два производа који веома добро функционишу за ову врсту подешавања. Ако имате барем један иПхоне или Мац у својој кући, Апплеов АирПорт Ектреме добро ради као примарни рутер, са јефтинијим АирПорт Екпресс модулима који служе као бежични продуживачи. Ово ће радити без обзира на врсту уређаја које имате, али поседовање нечег што је направила Аппле чини подешавање много лакшим захваљујући наменским апликацијама.
Три пакета Ееро бежичних рутера.
Релативно новајлија на сцени, Ееро користи идентичне рутере за ширење ваше мреже по цијелој кући. Рани прегледи хвале уређаје, али су скупи: један уређај је $ 199, док се пакет од 3 пакета може купити за 499 долара.
Проширите мрежу помоћу мрежног напајања
Коначан једноставан начин да проширите покривеност бежичне мреже је технологија позната као мрежна веза за електричне водове. Ове производе ћете наћи са ознакама као што су поверлине, повер-лине, ХомеПлуг и још много тога. Ови сетови раде слањем мреже преко електричних водова унутар ваше куће или стана. Једноставно прикључите један поред свог рутера, прикључите други на неко друго место и повежите ВиФи приступну тачку са тим прикључком.
ЗиКСЕЛ-ова Поверлине опрема.
Једна слаба страна ове врсте везе је да ће њена изведба варирати од куће до куће.Они морају бити прикључени директно на утичницу, можете добити пикчасте перформансе ако морате да пређете низ кругова, промијените подове, итд. С правим увјетима, међутим, они раде јако добро. Наш омиљени модел је ЗиКСЕЛ Поверлине АВ1200.
Промените канал који ваш рутер користи за ВиФи
Сећате се када смо причали о каналима изнад? Ако ваш ВиФи ради на истом каналу као и бројне друге мреже у вашем сусједству или згради, можда ћете наићи на проблеме са сметњама и успоравањем.
Оно што можда не знате је да често можете присилити мрежу да користи други канал. Подразумевано, добар рутер ће анализирати радио окружење, потражити најмање "загађен" канал и премјестити вашу мрежу у складу с тим. Понекад ове не раде добро, а узимање ручне контроле може пружити боље перформансе.
Потражите апликацију "ВиФи анализатор спектра" - они су направљени за Виндовс, Мац, иПхоне и Андроид. Покрените га и моћи ћете да видите сваку мрежу у домету места где се налазите и много информација о сваком од њих - име мреже, јачину сигнала и канал на којем ради. Сликујте који канал има најмањи промет и пређите преко мреже.
Ово није идеално решење, пошто се неки канали и даље преклапају, али може да реши неке од најгорих проблема. То је такође само проблем за 2.4ГХз мреже. Ако имате и мрежу од 5ГХз (ако ваш ВиФи роутер каже 802.11н или 802.11ац, морате), вјеројатно вам није потребно ништа мијењати, јер има много, много више канала, а аутоматски алат треба да уради бољи посао.