Садржај
- Блуетоотх уређаји за ваш паметни телефон
- Зашто је Блуетоотх важан
- Кратка лекција из историје
- Блуетоотх 1.к
- Блуетоотх 2.к
- Блуетоотх 3.к
- Блуетоотх 4.к
- Блуетоотх 5.0 је око угла
- Коју Блуетоотх верзију набавити
Са порастом популарности носивих уређаја, сензори мале снаге који су трговци и произвођачи прикупљали податке, и, што је најважније, мобилни уређаји, стандард за бежичну технологију назван Блуетоотх појављује се у готово свим вестима везаним за технологију. Да ствар буде сложенија, користе се разне верзије Блуетоотх-а, свака са мало другачијим скупом функција. У овом чланку бисмо вас желели водити у кратку историју и чак вам показати шта будућност доноси Блуетоотх и мобилни уређаји уопште.
Блуетоотх уређаји за ваш паметни телефон
Постоји неколико Блуетоотх уређаја које можда већ користите, као што су:
- Паметни сатови
- Фитнесс Трацкерс
- Гаме Цонтроллерс
- Слушалице
- Уређаји паметне куће
- Бежична тастатура
- Штампачи
- Слушалице за виртуелну стварност
- Селфие штапићи
- Сегваи
Зашто је Блуетоотх важан
За изненађујуће велики број корисника паметних телефона и таблета, Блуетоотх није ништа друго до досадан логотип приказан на статусној траци и повезан са повећањем потрошње батерије. Оно што ови корисници не виде је читав свет Блуетоотх уређаја који човеков живот може учинити много лакшим и сигурно пријатнијим.
Тренутно су најпопуларније категорије уређаја Блуетоотх слушалице и звучници. Ако редовно посећујете теретану или уживате у трчању, вероватно већ видите како би вас бежичне слушалице за вежбање могле ослободити свих врста повлачења и навлачења кабла што се неизбежно дешава током физичких активности.
Исто важи и за Блуетоотх звучник. Како би било кул оживјети пикник на отвореном опуштајућом музиком или учинити ваше вече романтичнијим свирајући омиљени избор глатког џеза без потребе да прво освојите лоше замршени кабл? Било би заиста супер.
И што је најбоље од свега, Блуетоотх слушалице и звучници постали су веома приступачни током година. Непотребно је рећи да су премиум модели са аудиофилским квалитетом звука и врхунским карактеристикама такође доступни онима који имају довољно среће да имају потребан буџет да их приуште.
Кратка лекција из историје
Прво избацимо техничке ствари: Блуетоотх је стандард бежичне технологије и преноса података који користи УХФ радио-таласе кратке таласне дужине у опсегу ИСМ од 2,4 до 2,485 ГХз. Изумио га је Ерицссон, мултинационална компанија за умрежавање и телекомуникациону опрему и услуге, 1994. године, а тренутно њиме управља Блуетоотх Специал Интерест Гроуп (СИГ).
Заживео је као бежична алтернатива кабловима за пренос података РС-232, који су у то време били стандард за серијски комуникациони пренос података. Иако је сам стандард изумљен 1994. године, требале су још 4 године да се формализују његове спецификације и прва верзија Блуетоотх-а пусти у природу.
Блуетоотх 1.к
Блуетоотх в1.0 и в1.0Б су мучили проблеми, проблеми са компатибилношћу и, према данашњим стандардима, врло спори максимални подаци од 1 Мбпс. Само уређаји који припадају музеју користе прву генерацију Блуетоотх-а, тако да нема шансе да га заиста наиђете у локалној продавници електронике.
Блуетоотх 2.к
Након неколико додатних ревизија прве генерације Блуетоотха, Блуетоотх Специал Интерест Гроуп је 2004. године објавио Блуетоотх в2.0. Садржао је побољшану брзину преноса података (ЕДР) за брже брзине преноса података до 3 Мбит / с и постао је највећи популарна варијанта.
Блуетоотх 3.к
2009. године Блуетоотх СИГ је усвојио Блуетоотх в3.0 + ХС. Тхе ХС означава Брзи, омогућавајући теоретске брзине преноса података до 24 Мбит / с. То је могуће јер Блуетоотх 3.0 омогућава апликацијама да раде преко алтернативног радија, попут оног који користе Ви-Фи уређаји. Друга значајна побољшања укључују увођење побољшаног режима поновног преноса (ЕРТМ), употребу алтернативних МАЦ и ПХИ за транспорт података Блуетоотх профила и различита ажурирања функције контроле напајања.
Блуетоотх 4.к
Коначно, 2010. године, Блуетоотх в4.0 је представио подршку за прикупљање података са уређаја са ниском енергијом (ЛЕ). Ова нова функција била је посебно усмерена на здравство, фитнес, светионике, безбедност и индустрију кућне забаве, а њен утицај је свуда око нас. У основи, сваки носиви уређај или паметни кућни апарат који купите користи Блуетоотх с ниском потрошњом енергије (такође се продаје и као Блуетоотх Смарт) како би смањио потрошњу енергије, а истовремено одржавао сличан домет комуникације као и старија генерација Блуетоотх-а.
Додатне ревизије Блуетоотх-а в 4.0 - Блуетоотх в 4.1 и Блуетоотх в 4.2 - увеле су одређене кључне карактеристике за Интернет ствари, укључујући ажурирања приватности путем фирмвера, повећану подршку за истовремени живот ЛТЕ-а, обимне размене података и многе друге.
Блуетоотх 5.0 је око угла
Блуетоотх Специал Интерест Гроуп најавила је Блуетоотх в5 у јуну 2016. Према њиховом саопштењу за штампу, Блуетоотх в5 „зваће се Блуетоотх 5 и укључиваће значајно повећан домет, брзину и капацитет слања порука“. Циљ је „испоручити робусне, поуздане везе Интернета ствари (ИоТ) које претварају случајеве коришћења кућа и зграда и спољашњости у стварност“.
„Блуетоотх 5 ће трансформисати начин на који људи доживљавају ИоТ чинећи га нечим што се једноставно и неприметно догађа око њих“, рекао је Марк Повелл, извршни директор Блуетоотх СИГ-а. Повелл очекује да ће Блуетоотх 5 „светионике, обавештеност о локацији и друге услуге без везе успоставити још релевантнијим делом ИоТ искуства без напора“. Издање Блуетоотх 5 очекује се крајем ове или почетком следеће године.
Коју Блуетоотх верзију набавити
Једноставно речено, када сумњате, увек се одлучите за вишу верзију Блуетоотх-а када је доступна, добиће ваше брже податке, већи домет, бољу сигурност, лакше упаривање и ефикаснију потрошњу енергије.
Продајну провизију ћемо добити ако артикле купујете помоћу наших веза. Сазнајте више.