Садржај
- Прегледајте старе датотеке и апликације
- Направите резервну копију МацБоок-а
- Одржавајте ставке за пријаву
- Редовно рестартујте МацБоок
- Избегавајте већину апликација за подешавање
МацБоокс су неки од најефикаснијих преносних рачунара на тржишту, али корисник захтева одређени напор. Ево пет задатака одржавања МацБоок-а које бисте требали редовно обављати.
Аутомобилима је потребна редовна замена уља. Инструменти требају подешавање након толико свирања. Чак и људи треба да изврше неко одржавање на сопственом телу како би остали у врхунској форми. МацБоокс-има је потребна иста редовна нега како би несметано радили.
Пуно пута ће корисници једноставно купити МацБоок, али никада неће требати времена да га одржавају током свог живота. Због тога се апликације гомилају, насумичних датотека има посуте посвуда, а све то замајава МацБоок што га чини спорим и тромим за рад.
Међутим, трошење мало времена на одржавање вашег рачунара - чак и ако је то само једном месечно - одличан је начин да убрзате МацБоок и задржите га у одличној форми како би трајао што дуже.
Дакле, без даљег одлагања, ево неколико задатака одржавања које бисте требали редовно обављати на МацБоок-у.
Прегледајте старе датотеке и апликације
Вероватније је да имате гомилу апликација које сте инсталирали и користили само једном у неке посебне сврхе. Ове апликације су сада бесмислене и само заузимају драгоцени простор на диску на вашем МацБоок-у.
Отворите прозор Финдер и кликните на Апликације у бочној траци. Ово ће навести све апликације које сте инсталирали. Ако видите апликацију коју више не користите, слободно је превуците и испустите у отпад.
Такође је добра идеја учинити исту ствар са општим датотекама. Током година ћете преузети и акумулирати много различитих датотека, укључујући .ДМГ датотеке за инсталирање апликација. Међутим, они могу да се накупе и претворе ваш МацБоок у неуређени неред. Ако ваша радна површина изгледа као да је дигитални торнадо управо прошао кроз њу, вероватно је време да је очистите.
Обично волим да прегледавам своје апликације и датотеке отприлике једном месечно и ослободим се свега што ми више није потребно.
Ако датотеку апсолутно морате да задржите, али не морате посебно да јој приступите, ставите је на спољни погон или флеш диск да је не бисте видели, али и даље доступну кад год вам затреба.
Направите резервну копију МацБоок-а
Овај се готово подразумева, али ипак треба рећи. Обавезно правите резервне копије МацБоок-а, тако да ако му се догоди било шта лоше, нећете изгубити ниједну датотеку.
На крају зависи од вас колико често желите да направите резервну копију МацБоок-а, али што чешће то радите, биће вам боље. Можете једноставно подесити Тиме Мацхине да аутоматски свакодневно прави резервне копије МацБоок-а на спољном чврстом диску или можете експериментисати са другим опцијама за прављење резервних копија.
Израда резервних копија рачунара једна је од најважнијих ствари које треба да урадите када је у питању одржавање уређаја. Претпостављамо да се ту налази већина ваших фотографија, видео записа, музике и готово свих осталих датотека, а ако би се нешто догодило вашем рачунару, попут отказа тврдог диска, изгубили бисте апсолутно све, осим ако нисте све те датотеке су направљене сигурносне копије.
Одржавајте ставке за пријаву
Сваки пут када инсталирате нову апликацију на МацБоок, она се можда додаје на листу ставки које се аутоматски покрећу сваки пут када покренете МацБоок. Ово само по себи није велики проблем, али што се више ставки придружи листи, то ће МацБоок бити спорији приликом покретања система, јер има све ове апликације које треба да отвори и учита.
Отворити Поставке система, кликните на Корисници и групе, а затим кликните на Предмети за пријављивање језичак према врху. Пре него што наставите са уређивањем листе, можда ћете морати да кликнете на катанац у доњем левом углу и унесете лозинку администратора да бисте могли да унесете промене.
Да бисте уклонили ставку са листе, једноставно кликните на њу, а затим кликните икону минус да бисте је уклонили. Пуф! Надамо се да би ово требало да убрза време покретања вашег МацБоок-а.
Волим то да радим отприлике једном месечно, уз пролазак кроз старије апликације које више не користим.
Редовно рестартујте МацБоок
Начином на који се данас праве МацБоок-и, заједно са начином на који се користе, ретко заправо искључујемо ваше МацБоок-е на крају сваког дана, већ их једноставно успавамо како не би требало да их чекамо да се дигнем ујутру.
Међутим, добра идеја је да искључите и поново покренете МацБоок једном недељно. Ово је еквивалентно поновном покретању рутера како би се очистио и дао нови почетак.
Поновним покретањем МацБоок-а РАМ се ослобађа и ослобађа тако да имате чисту плочу. Због тога ће многи рачунарски техничари препоручити поновно покретање рачунара ако имате проблема с њим, јер може уклонити било какву буку и дати му нови почетак.
Избегавајте већину апликација за подешавање
Постоји мноштво Мац апликација које кажу да ће подесити ваш Мац и учинити га лакшим, али морате бити опрезни са овим тврдњама.
Један од највећих криваца су апликације које ослобађају РАМ како би ваш МацБоок могао ефикасније да ради, али они се заиста само зезају са природним процесом који ОС Кс користи за управљање меморијом, па је најбоље да не користите апликације које се петљају у тај процес.
Међутим, апликације попут Оник и ЦЦлеанер добре су апликације које се покрећу отприлике једном месечно.
Оник ради прегршт различитих ствари, попут верификације покретачког диска и структуре својих системских датотека тако да нигде на систему нема грешака. Услужни програм такође може покретати разне задатке одржавања система и брисати нежељене и непотребне датотеке како би ослободио простор на диску.
Што се тиче ЦЦлеанера, он има лако разумљив кориснички интерфејс који вам омогућава да се решите скривених привремених датотека које више не користе апликације на вашем Мац-у. У апликацији све што треба да урадите је да означите ставке које желите да избришете, а затим кликните Анализирајте да бисте видели колико ће уштеде простора брисањем ових датотека. Ако сте задовољни с тим, кликните Очисти и нека апликација то учини.