Мобилни телефони су превалили дуг пут откако је прва Моторола Динатац изашла на улице 1982. године, на крају се пробивши до руксака Заца Морриса, до иПхонеа 4С и Галаки Некуса.
Давне 1982. године мобилност је слабо дефинисана као тешка 2 килограма, дугачка стопу и батерија способна за 1 сат разговора. Ово можда звучи као ХТЦ ТхундерБолт из марта, али то је заиста Динатац. Убрзо након што су се појавили телефони са ташном попут оног који сам видела мама пријатеља током одрастања, ови телефони су буквално били у торби величине ташне и изгледали су некако цоол. Сигуран сам да смо потрошили прилично новца и тражили локалну радио станицу када она није тражила.
Говорећи о трошковима, Моторола Динатац је продана по цени од 3.995 долара још 1982. године. Од тада видимо да се трошак мобилних телефона и услуга смањује.
Као што можете видети у доњој историји инфографских података о мобилним телефонима, требало је деценију пре него што је цена пала испод 1.000 америчких долара и видели смо прву стварну интеграцију паметних телефона попут функција попут калкулатора, пејџера и е-поште. Крајем 90-их видимо Нокију 6160, која је први телефон који сам поседовао и први телефон који су поседовали многи корисници.
Бљесните унапред још годину дана и добијамо Нокију 7110, коју су пожељели многи штребери који су је видјели у употреби Матрица. Овај телефон од 500 долара први је на тржиште довео мобилно претраживање Интернета.
Једном када се 2001. покренула, видели смо увођење ПДА уређаја, БлацкБерриеса и телефона са камером. До 2005. године имали смо Моторолу Рокр, која се прва синхронизовала са иТунес-ом. На крају, ограничење од 100 песама било је поништавање ових телефона од 350 долара.
ИПхоне је 2007. стигао по цени од 395 долара, а убрзо затим ХТЦ Дреам, или Г1, који је на тржиште довео Андроид и започео тренутну битку за паметне телефоне која нам доноси све боље и боље телефоне. Цене су коначно пале на 300 и 200 долара за врхунске телефоне.
Телефон будућности, као што је приказано на инфографици, има већину карактеристика Галаки Некуса, посебно упарен са услугом играња Онливе и хакованом апликацијом Гоогле новчаник. Иако дуго трајање батерије још увек недостаје за већину врхунских уређаја, делим наду да ће паметни телефони моћи да потрају до 2020. године.
Док прегледавате ову инфографику са сајта Савингс.цом, видите ли телефон који сте поседовали?
Преко Савингс.цом