Да ли је коришћење јавног ВиФи-а опасно и несигурно?

Аутор: Charles Brown
Датум Стварања: 6 Фебруар 2021
Ажурирати Датум: 13 Може 2024
Anonim
General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) and North American Free Trade Agreement (NAFTA)
Видео: General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) and North American Free Trade Agreement (NAFTA)

Садржај

Да ли је јавни ВиФи опасан?

Заправо није тајна да коришћење јавног ВиФи-а може створити много забринутости, посебно у вези са сигурношћу и заштитом. Без вашег знања могло би се много прегледати или ће неко покушати да уђе у ваш уређај на несигурној мрежи. Да бисте се спасили било које од ове невоље, препоручујемо вам употребу ЕкпрессВПН-а и објаснићемо зашто, док дубље залазимо у овај чланак.

Који су ризици повезани?

Чак и они који данас нису довољно паметни свесни су да није безбедно користити ВиФи који је доступан бесплатно у јавном подешавању. Али на срећу, ствари су се данас знатно промениле и јавни ВиФи тачки се више не сматрају опасним. Ипак, још увек је било случајева да ИСП (добављач Интернет услуга) или трећа страна проматра уређаје. Већина веб локација данас долази са верификованим ХТТПС потписом. Међутим, врло је вероватно да ћете на крају наићи на веб локацију која уместо тога користи несигурни ХТТП потпис. Прегледачи данас могу одмах да вам кажу када кренете ка незаштићеној веб локацији како бисте у складу с тим предузели неопходне мере предострожности. То је захваљујући ХТТП протоколу стриктне транспортне сигурности (ХСТС) који може рећи веб прегледачима када веза није сертификована и упозорити кориснике у складу с тим. Али ако и даље притиснете и даље посећујете веб локацију, можда ћете бити изложени ризику да вас неко открије или прегледа.


Не откривајте превише информација

Ово је један од оних аспеката који се подразумијевају, али је и даље важно навести с обзиром на двосмисленост око тога колико извор може да скине ваше уређаје. Ако сте у ресторану или кафићу који нуди бесплатни ВиФи, будите опрезни када делите приватне податке или било какве финансијске податке, попут података о кредитној картици или бројева социјалног осигурања и тако даље. Ограничите своју јавну ВиФи сесију на само случајно прегледање или проверу е-поште путем апликације. У основи, сигурно је да у сваком тренутку не откривате ниједну информацију коју желите да заштитите, укључујући лозинке за рачуне на друштвеним мрежама. Поред тога, има смисла ограничити употребу на поуздане ВиФи приступне тачке. То значи да се пријавите за само неколико јавних ВиФи жаришних тачака, чиме се ограничава шанса да будете изложени било којој опасности од малвера или цурења приватних података. Такође ћете схватити да неки брендови продавница и ресторана препознају ваше податке да би обезбедили бесплатан ВиФи приступ у свим продајним местима. Сигурно је размотрити своје могућности пре него што се пријавите за једну од ових. Срећом, неколико банака, па чак и веб локације друштвених медија сада нуде систем који се назива двофакторска аутентификација или 2ФА, а који захтева лозинку, као и лозинку с ограниченим временом, послану на ваш регистровани број мобилног телефона путем текста. Ово може решити пуно проблема са којима се човек може сусрести док користи банкарске или друге осетљиве апликације.


Ако се налазите на ВиФи приступној тачки која тражи е-пошту за повезивање или потврду идентитета уређаја, увек је боља идеја да делите секундарну адресу е-поште која не садржи ваше приватне податке. Неке приступне тачке могу чак тражити и ваш број мобилног телефона. Препоручује се да ове услуге не користите превише, иако су то неизбежно на неким местима, попут аеродрома.

Не преузимајте и не инсталирајте датотеке из непознатих извора

Сви пролазимо кроз искушење преузимања великих датотека када смо на бесплатној ВиФи мрежи. Међутим, ово је ризична ствар јер неке веб локације које нуде ове датотеке садрже и скривени злонамерни софтвер. Ако користите лаптоп, ово би могло да угрози све информације на уређају. Ни паметни телефони нису толико сигурни с обзиром на нове врсте експлоатација које се појављују прилично често. Исто се може рећи и за инсталирање нових апликација. Ако се апликација или софтвер апсолутно не морају преузети на јавној ВиФи мрежи, увек се можете уздржати.


Обавезно прочитајте Увјете и правила прије регистрације

Свака јавна приступна тачка има своје услове и одредбе које корисници могу прочитати пре регистрације. Међутим, било би тешко проћи кроз целу Т&Ц с обзиром на то колико дуго то може бити. Међутим, познато је да је ово један од најбољих начина да се заштитите од малвера или шпијунског софтвера у окружењу које има само бесплатни јавни ВиФи. С обзиром на законе о транспарентности у многим местима света, компаније су дужне да кажу купцима да ли ће њихови подаци бити прикупљени или коришћени за нешто друго. Дакле, ако укратко прођете кроз термине, можете донекле одахнути. Међутим, недавна историја сугерише да су компаније смислиле генијалне начине да уђу у ваше податке, а да их не помињу у условима и одредбама, тако да ове мере предострожности можда неће функционисати у свим околностима.

Какво њушкање још увек може да се догоди?

Као што смо горе поменули, понекад вас ниједна мера заштите не може спасити док сте на мрежи.То илуструје чињеница да у јавном ВиФи подешавању људи и даље могу имати приступ вашим ДНС захтевима који откривају веб локације које сте посетили. Међутим, ово ће открити само веб локацију коју сте посетили, али не и одређену везу коју сте кликнули. Дакле, чак и ако су то само основне информације о вашој историји прегледања, ово за многе може бити ноћна мора о приватности. Ови њушкали такође могу да сазнају колико је података пренето преко вашег уређаја, што неће открити много у погледу приватних података.

Да ли сте икада чули за напад „човек у средини“? Па, ово се може догодити у ситуацији када користите угрожену ВиФи жаришну тачку која вас води на лажну веб локацију која је маскирана као права ствар (на пример: банке, веб локације за друштвене мреже итд.). Дакле, када унесете корисничко име и лозинку, злонамерни софтвер може да ухвати детаље који ће се затим користити за угрожавање ваших података. Срећом, ништа се од овога не може догодити преко ХТТПС везе, па увек може бити од велике помоћи када будете пажљивији коју веб страницу посећујете. Ови све већи ризици од напада „пецањем“ и злонамерним софтвером такође су разлог зашто Виндовс рачунари подразумевано имају заштитни зид који ограничава ваше опције приликом повезивања на јавну ВиФи мрежу.

Међутим, исто се не може рећи за мобилне апликације. С обзиром на огроман број мобилних апликација које свакодневно користимо, тешко је самостално потврдити да ли све тачно потврђују сертификате како не бисте били изложени кршењу безбедности и података. Здрав разум налаже да свака апликација мора да има успостављен систем који може лако разликовати сигурне и сумњиве веб локације.

Упркос томе, има смисла инсталирати апликације само од поузданих програмера. Даље, можете потражити апликацију на претраживачима или форумима као што је КСДА да бисте видели да ли имају потенцијалне безбедносне претње. Током година приметили смо уклањање Андроид и иПхоне апликација из својих чворишта због безбедносних разлога. Ово илуструје да чак и произвођачи паметних телефона могу бити лоше опремљени за бављење проблемима попут сигурности, посебно када су у питању пријаве које могу бити стотине и хиљаде дневно.

Не делите датотеке преко Блуетоотх-а или апликација

Ово је још један фактор који је изузетно важан за осигурање да ниједан од ваших личних података није угрожен. Данас постоји неколико апликација које користе ВиФи везу за успостављање мреже између два уређаја и тако помажу у брзом дељењу великих датотека. Датотеке се преносе знатно брже на ВиФи него на Блуетоотх, што објашњава зашто је ово један од најпожељнијих начина преноса датотека данас. Ако користите иПхоне, морате да будете сигурни да не шаљете документе преко АирДроп-а на јавној мрежи јер овај користи исту мрежу. АирДроп датотеке се могу слати на било који други компатибилни уређај све док им је уређај видљив. Зато обавезно идите у Подешавања и промените опцију „Допусти да ме открију до“ у „Нико“.

Да ли ће се ствари поправити у будућности?

Па, ствари се вероватно неће променити тако брзо, па чак ни ове године, али ускоро постоје неке добре технологије. Током следећих неколико година видећемо представљање ВПА3 Ви-Фи сигурносног протокола који је следећа генерација у погледу ВиФи сигурности, нудећи робуснија ВиФи решења чак иу јавним поставкама. Али као што смо сада видели, упркос томе што постоји довољно безбедносних мера, злонамерни софтвер ће се и даље пробијати. На тимовима који раде на овим технологијама остаје да буду корак испред оних који желе да украду информације од јавности. Али једно се може са сигурношћу рећи, будућност обећава оно што следи, посебно у погледу ВПА3 Ви-Фи безбедности.

Треба имати на уму и друге ствари

Иако нико не може извршити све безбедносне провере које смо поменули у овом чланку, у сваком тренутку треба имати на уму неке кључне. Прво проверите да ли сте заборавили јавну ВиФи мрежу тако што ћете отићи у своја подешавања. Ово ће избећи аутоматско повезивање следећи пут, иако је мрежа можда угрожена, што доводи до ризика да ваш уређај изложи осетљиве податке.

Понекад можете бити на месту где имају јавну ВиФи приступну тачку, али не можете тачно да утврдите да ли је то сигурна мрежа. Па, у оваквим ситуацијама увек има смисла користити паметни телефон као личну жаришну тачку. С обзиром на то да успоставља сигурну везу између вашег телефона или таблета и преносног рачунара, нећете морати да се бринете због бриге о томе да ли бисте њушкали. Међутим, ваш мобилни оператер можда ће и даље моћи да зна које сте веб локације прегледали, док неке мреже такође наплаћују накнаду или ограничену количину личних хотспот података месечно.

Које је најсигурније решење за безбедно коришћење ВиФи мреже у јавној мрежи?

Подразумева се да је један од најбољих начина за удобно прегледавање Интернета на јавном ВиФи-у добијање ВПН услуге. Постоји пуно ВПН добављача који тврде да су најбољи. Али по нашем мишљењу, ЕкпрессВПН је најбоља опција за сигурно прегледавање било које мреже скривањем ваше ИП адресе. Штавише, ово је једна од најпопуларнијих ВПН апликација са разлогом. Нуди свеобухватан сет алата који ће вам помоћи да у сваком тренутку сигурно прегледавате Интернет. ЕкпрессВПН нуди проширења прегледача за Цхроме, као и за Фирефок, што још више олакшава приступ ВПН функцијама.

Па шта ЕкпрессВПН чини тако сјајним? Па, разговарајмо о неким од његових основних карактеристика. За почетак, ова ВПН услуга вам омогућава приступ серверима смештеним у око 94 земље. Иако не можете да изаберете појединачне сервере, компанија напомиње да има преко 3.000 сервера широм света, што вам даје могућност претраживања са толико локација. Поред тога што вас штити од злонамерних извора, ова ВПН услуга вам омогућава и да деблокирате неки од географски закључаних садржаја којима можда иначе неће бити доступан.

Још боља је чињеница да ЕкпрессВПН има своје сервере лоциране на Британским Девичанским острвима, што се сматра сигурним уточиштем за апликације за приватност. Такође је вредно нагласити да ЕкпрессВПН не чува ваше податке у својим евиденцијама, чиме се искључује могућност угрожавања ваших приватних података. Када улажете у ВПН услугу, увек има смисла добити најбоље и не ризиковати.

Брзине су поуздане и изузетно брзе, док купци такође имају могућност да добију и радне површине (Виндовс / Мац), као и мобилне апликације за Андроид и иОС. Услуга такође укључује П2П подршку која вам омогућава преузимање торента без праћења. У погледу сигурности, ЕкпрессВПН пружа заштиту од цурења ДНС-а, ИП-а или ВебРТЦ-а, чувајући тако ваше личне податке у сваком тренутку.

Ако имате мобилни уређај или таблет, препоручујемо вам да преузмете ЕкпрессВПН апликације за све своје уређаје. Компанија подржава до 5 уређаја под једним налогом, тако да може покрити скоро сваки уређај који имате.

Узимајући ово у обзир, ЕкпрессВПН је сигурно једна од најбољих опција којих се можемо сјетити.

Испробајте одмах: ЕкпрессВПН

Продајну провизију ћемо добити ако артикле купујете помоћу наших веза. Сазнајте више.

Овај пост има за циљ да помогне новим Андроид корисницима да прегледају и управљају употребом података на Галаки С20. Ово је императив како бисте избегли додатне трошкове коришћења интернета путем моб...

Да ли поседујете Самсунг Галаки Ноте 4 и имате проблема са повезивањем на мрежу? Па, дошли сте на право место јер ћемо се данас позабавити овом врстом проблема. Решаваћемо неколико проблема које су на...

Публикације