Садржај
Моторола каже да Мото Кс 2 долази тек лета, што значи да ће тренутни Мото Кс остати главна опција за оне који траже нови паметни телефон. То такође значи да ће се такмичити са Самсунг Галаки С5, уређајем који ће стићи овог априла да замени Галаки С4.
У марту прошле године Самсунг је представио Галаки С4, дуго очекивани наследник Галаки С3, најпопуларнијег Самсунговог паметног телефона свих времена. Галаки С4 можда није оправдао Самсунгова очекивања, али многи су га и даље сматрали једним од најбољих паметних телефона икада направљених.
Самсунг Галаки С4 владао је као једна од најбољих опција скоро годину дана, али његово време ће се завршити у априлу када Самсунг издаје свој нови Галаки С паметни телефон, Самсунг Галаки С5.
Самсунгов Галаки С5 појавио се прошлог месеца на Мобиле Ворлд Цонгрессу у Барселони и, како се очекивало, спреман је да постане један од најпопуларнијих паметних телефона на тржишту. Да ли ће бити један од најбољих доступних или не, још увек се расправља, али од нашег времена са њим, сигурно има добре шансе за звезду.
Наравно, суочиће се са оштрим противљењем осталих претендената на тржишту. Један од уређаја који ће се вероватно наћи на радарском радару је Мото Кс, уређај који је објављен 2013. године, али остаје један од најбољих паметних телефона на тржишту.
Иако још увек не можемо да понудимо потпуно упоређивање са Мото Кс, оно што можемо да понудимо су неке од кључних разлика које смо открили између два уређаја који ће вероватно бити на врху многих листа за куповину паметних телефона.
Фактор облика
Тврдња Мото Кс-а о слави је да има дизајн који је прилагодљив захваљујући Моторола Мото Макер-у. Мото Макер омогућава корисницима не само да одаберу широку палету боја, већ и различите задње плоче, укључујући импресиван композитни материјал и наравно познате наслоне од дрвета. Оваква персонализација значи да ће бити тешко налетети на некога ко користи потпуно исти дизајн.
Моторола-ин водећи модел није танак, али је лаган. Његов фактор облика је танак око 10 мм и тежак је око 130 грама. И иако је можда мало дебљи од већине водећих уређаја, и даље је изузетно џепни и лако га је држати једном руком.
Мото Кс не долази са прикључком за мицроСД картицу или са уклоњивом задњом страницом, што значи да су корисници заглављени у свом складишном простору и батерији од 2.200 мАх.
Самсунгов Галаки С5 не долази са прилагодљивим дизајном, иако ће бити у најмање четири различите боје. И уместо композитног материјала или леђа од дрвета, Самсунг Галаки С5 користи јединствени перфорирани узорак на задњем поклопцу за који Самсунг каже да му даје модеран ‘глам’ изглед. То је стилски комад пластике.
Дизајн Галаки С5 укључује уклоњиву задњу страну са новим удубљеним дизајном.
Галаки С5 је тањи (8,1 мм), али је тежи (145 грама) од Мото Кс-а. Додатна тежина је из доброг разлога. Дизајн Галаки С5 отпоран је на воду и прашину, нешто што уређај позајмљује од Галаки С4 Ацтиве, уређаја пронађеног на АТ&Т. То значи да га корисници могу одвести у робусна окружења и не бринути да ли ће оштетити уређај.
Што се тиче додатних погодности, фактор облика Галаки С5 укључује слот за мицроСД картицу за проширено складиштење и уклоњиву задњу плочу коју ће корисници Галаки С5 моћи да уклоне да би инсталирали продужену батерију.
Приказ
Већина водећих паметних телефона из прошле године користила је екране са подршком за 1080п. Мото Кс није. Уместо тога, долази са 4,7-инчним екраном који нуди резолуцију до 720п.
У нашем прегледу открили смо да је екран и даље у рангу са неким вишим екранима из 2013. године, али једноставно не може да произведе 1080п фулл ХД садржај.
Самсунгов Галаки С5 екран може. Галаки С5 својим корисницима нуди резолуцију 1080п, што значи да ће садржај на екрану изгледати много оштрије. Екран Галаки С5 је такође већи од Мото Кс-а.
Уместо 4,7-инчног екрана, Галаки С5 користи 5,1-инчни екран који нуди више некретнина за гледање емисија и играње игара.
Софтвер
Мото Кс нуди импресивно софтверско искуство које је вероватно најбоље што Андроид може да понуди. Иако покреће Андроид 4.4.2 КитКат, такође покреће и неки софтвер јединствен за Моторола уређаје.
Једна од карактеристика коју ћемо унети је активни приказ. У нашем прегледу приметили смо да је Ацтиве Дисплаи најбољи систем обавештавања на било ком паметном телефону и тачка. И даље мислимо да је то тачно.
Уместо да трепће ЛЕД лампицом која вам не говори ништа попут већине Андроид телефона, Мото Кс на вишемредном прегледу приказује закључани екран, тако да је невероватно лако видети обавештења. Неке друге софтверске функције Мото Кс-а детаљно описујемо у видео снимку испод.
Самсунг Галаки С5 ће такође покретати Андроид 4.4.2 КитКат, али то ће бити потпуно другачији софтвер. Уместо Моторолине коже, Галаки С5 ће користити ТоуцхВиз, Самсунгов УИ који се налази на свим њеним Галаки паметним телефонима.
Укључивање ТоуцхВиз-а значи да Галаки С5 неће имати само другачији изглед већ и различиту функционалност. Многе софтверске функције Галаки С5 могу се видети на видео снимку испод, али дотакнућемо се оне за коју смо сматрали да је изузетно занимљива.
Галаки С5 долази са функцијом названом „Ултра Повер Савинг Моде“ (Режим ултра уштеде енергије) која екран претвара у црно-белу, а такође ће искључити све непотребне функције у настојању да сачува трајање батерије. То је карактеристика за коју Самсунг тврди да ће дугорочно уштедети корисницима тону батерије.
Хоме дугме
Мото Кс нема физичке тастере за навигацију. Уместо тога, уређај се ослања на дугмад на екрану, нешто што људи воле и мрзе. Галаки С5 има физичко дугме за дом, али то није обично дугме за дом. У ствари, снабдева Галаки С5 нечим што Мото Кс нема.
Откључајте Галаки С5 помоћу отиска прста.
Као и иПхоне 5с, Галаки С5 долази са читачем отиска прста уграђеним у почетно дугме који омогућава лакши приступ почетном екрану и већу заштиту садржаја на телефону. Ова додатна сигурност и погодност се не могу наћи на Мото Кс.
Штавише, компанија је програмерима отворила читач отисака прстију, што значи да бисмо могли да видимо неке дораде и можда се нове апликације врте око почетног дугмета и сензора отиска прста Галаки С5.
Камера
Мото Кс камера је солидна камера и она коју је Моторола рекламирала као једну од својих најбољих карактеристика. Може да произведе запањујуће слике, као што смо приметили у нашем прегледу, али чак и са ажурирањем, аутофокус не даје корисницима довољно контроле да им дозволе да одаберу фокус и експозицију.
Самсунгов Галаки С5 долази са сензором камере од 16МП који ће пружити снимке веће резолуције. Долази са изузетно брзим аутофокусом који омогућава корисницима да се фокусирају за само 0,3 секунде, нешто што се не може наћи на Мото Кс камери.
Камера Самсунг Галаки С5 има три нова побољшања и већи сензор који би требало да пружи фотографије лепшег изгледа.
Такође долази са напредним ХДР-ом који омогућава корисницима да стварно виде коначну слику на екрану пре него што се затварач притисне. Мото Кс користи основни ХДР.