Како проверити да ли Андроид телефон има вирусе

Аутор: Judy Howell
Датум Стварања: 25 Јули 2021
Ажурирати Датум: 9 Може 2024
Anonim
Как УДАЛИТЬ ВИРУС с Android телефона навсегда 100%! Вирусы на Андроид Телефоне УДАЛИТЬ с Смартфона!
Видео: Как УДАЛИТЬ ВИРУС с Android телефона навсегда 100%! Вирусы на Андроид Телефоне УДАЛИТЬ с Смартфона!

Садржај

Ако сумњате да ваш телефон можда има вирус, дошли сте на право место. Овај кратки водич ће показати једноставне и једноставне кораке за откривање малвера и како га уклонити на Андроиду.

Шта је вирус?

Технички, рачунарски вирус је програм дизајниран да направи пустош у систему. Једно од препознатљивих обележја вируса је способност копирања и оштећења других програма и датотека. У том смислу, Андроид вирус до сада није постојао. Али пошто су милиони људи током година термин „вирус“ лабаво сковали да би обухватио готово све облике лоших апликација, програма или понашања у Андроиду, радије га користимо и овде. Дакле, када кажемо вирус, то може значити било коју злонамерну апликацију или софтвер на Андроид платформи.

Може ли ваш Андроид добити вирус?

Током година било је много облика вируса који узрокују проблеме у Андроид окружењу. Најчешћи укључују шпијунски софтвер, рансомваре и досадне искачуће прозоре. Андроид шпијунски софтвер је направљен углавном за шпијунирање ваших навика прегледања, тако да подаци о њима могу да се продају независним оглашивачима. У неким екстремним случајевима недавно је рансомваре доспео на насловнице широм света након што су погођени бројни високи циљеви и критичне институције. Рансомваре покрива све врсте злонамерног софтвера који преузима уређај, закључава га и приморава корисника да плати износ за преузимање приступа.


Како проверити да ли ваш телефон има вирус?

Андроид вируси, колико год је то могуће, не желе да саопште своје присуство. Користе од стелта и могу се активирати на даљину када корисник то не очекује. Ако нисте опрезни или не упозорите на знакове малвера или вируса на уређају, можда ћете се на крају запитати шта није у реду са телефоном већину времена. Срећом, на Андроид уређају постоји много суптилних и очигледних знаковитих знакова заразе вирусом. Погледајте их у наставку.


Апликације се непрестано руше. Иако је нормално да се неке апликације с времена на време сруше, насумично и прекомерно рушење може бити знак малвера. Ако сте у последње време приметили да ваш уређај без очигледног разлога има проблема са отказивањем апликација, вероватно је крајње време да проверите да ли постоји злонамерни софтвер.

Потрошња података је повећана. Већина вируса је створена да се негде пријави контролном серверу. Можда шаљу украдене информације или покушавају да комуницирају са хакером за следећи потез. Овакве активности се често дешавају у позадини, тако да не морате нужно отварати лошу апликацију. Ако сте приметили да се у последње време повећала употреба података, иако не користите толико интернет, то може бити знак заразе вирусом.


Насумични или прекомерни искачући прозори. Ретки искачући прозори при коришћењу веб прегледача или приликом покретања апликације могу бити нормални. Међутим, ако се појављују искачући прозори чак и када не отварате прегледач или када користите потпуно другу апликацију, у вашем телефону може бити злонамерног софтвера. Злонамерне искачуће прозоре често доноси лоша апликација коју сте можда инсталирали у прошлости. У неким случајевима, легалне апликације могу се након неког времена ажурирати на злокобну верзију и довести до приказивања искачућих прозора.

Повећање телефонског рачуна. Питате се зашто вам је порастао телефонски рачун? То може бити због вируса. Познато је да неке верзије малвера користе премиум услугу слања порука за слање порука. Ако нисте упозорени, мобилни оператер вам може наплатити ове поруке мислећи да сте их свесни.

Присуство ванземаљских апликација. Приметили сте неке непознате апликације? Поново, узрок томе може бити злонамерни софтвер. Ако на вашем телефону постоји апликација коју се не сећате да сте је инсталирали, одмах је избришите. Неки злонамерни софтвер може преузети ваш телефон и угрозити његову сигурност. Кад се то догоди, друге апликације могу бити инсталиране без вашег знања.


Питање пражњења батерије. Губљење батерије је нормално, али ако сте приметили да је пражњење батерије у последње време веома брзо, можда је то последица вируса. Неке активности малвера у позадини могу да захтевају велике ресурсе и троше пуно енергије. Када се бавите проблемом брзог пражњења батерије, вирусну инфекцију увек треба сматрати једним од могућих узрока.

Прегревање и спори учинак. Још један очигледан нежељени ефекат вирусне инфекције у Андроиду је прегревање, замрзавање или заостајање. Иако је нормално да се телефон загреје, требали бисте бити опрезни да сумњате на присуство вируса ако се телефон непрекидно прегрева или ако се чини да су његове перформансе споре.

Како уклонити вирус на Андроиду

Ако сумњате да на вашем телефону постоји вирус због присуства једног или више горе поменутих симптома, можете учинити неколико ствари.

Враћање на фабричка подешавања

Ово звучи драстично и непотребно у тако раној фази лествице за решавање проблема, али може бити и најефикасније. Можете се одлучити да то учините у зависности од ситуације у којој сте. На пример, ако је ваш телефон већ постао превише проблематичан и једва га можете користити због искачућих прозора, прегревања или спорих перформанси, сумњамо да постоји нешто ефикасније од можете и другачије него да започнете свеже. Враћањем на фабричка подешавања можете једним потезом уклонити узрок вируса и симптоме.

Враћање на фабричка подешавања избрисаће све ваше личне податке, па ако можете, покушајте да направите резервну копију незаменљивих фотографија, видео записа, докумената итд. Пре брисања телефона.

Инсталирајте антивирусну апликацију

Пре него што поново инсталирате апликације, обавезно додајте свом уређају још један ниво заштите. Имати антивирус, иако није 100% гаранција да ће помоћи, свакако је добра идеја. Стална је битка мачака и миша између издавача антивирусних програма и програмера малвера, тако да новији, скривенији вируси могу и даље успети да прођу кроз систем за откривање антивирусних програма.

Постоји много антивирусних апликација које можете да користите у Гоогле Плаи продавници. Обавезно одаберите један од угледних извора. Имајте на уму да се неки злонамерни софтвер такође може маскирати као антивирусна апликација. Останите са антивирусним апликацијама познатих издавача као што су АВГ, Нортон итд.

Ручно уклоните лоше апликације

Ако мислите да се вирус враћа након ресетовања на фабричка подешавања, то је вероватно зато што сте само инсталирали исти скуп апликација. Да бисте проверили, покушајте да уређај покренете у безбедни режим и посматрајте га. Сигурни режим је одличан алат за откривање проблема са апликацијом. У овом режиму ће бити суспендоване све апликације независних произвођача, па ако проблем изостане када Андроид ради у сигурном режиму, то значи да у систему постоји злонамерна апликација. Док сте у овом режиму, требало би да можете нормално да користите унапред инсталиране апликације, као и да користите основне мрежне услуге без проблема.

Ако не знате како да покренете Андроид у безбедни режим, потражите их помоћу Гоогле-а.

Да бисте утврдили која од ваших апликација изазива проблеме, вратите телефон у безбедни режим и следите ове кораке:

  1. Подигните систем у безбедни режим.
  2. Проверите да ли постоји проблем.
  3. Када потврдите да је крива нека независна апликација, можете да почнете да деинсталирате апликације појединачно. Предлажемо да започнете са најновијим које сте додали или онима које нисте инсталирали.
  4. Након што деинсталирате апликацију, поново покрените телефон у нормалном режиму и проверите да ли постоји проблем.
  5. Ако је ваш телефон и даље проблематичан, поновите кораке 1-4.

Будите опрезни приликом инсталирања апликација

Ви сте прва линија одбране свог уређаја. Ако не будете пажљиви при одабиру апликација, постоји велика шанса да се вирус у блиској будућности зарази вирусом. Будите пажљиви када купујете апликације, јер су оне главни разлог за пуно случајева малвера. Неке апликације се у почетку могу представљати као легалне, али могу променити своју стварну природу, а да то после одређеног времена не знате. Држите се званичних апликација и избегавајте оне из непознатих извора. Ако нисте сигурни, покушајте да истражите или прочитате критике других корисника. Такође се побрините да стално имате поуздану антивирусну апликацију, тако да постоји нека додатна заштита поврх Андроид-ове сопствене безбедности. Обавезно користите само један антивирус одједном. Имати више њих може изазвати озбиљне проблеме са перформансама.

Док ОнеПлус Извршни директор Пете Лау није наклоњен постојећим технологијама брзог пуњења, појавио се нови наговештај који каже да би компанија могла да користи ту функцију негде у блиској будућности....

Фитнесс трекера има у изобиљу. То чини посебно тешко набавити најбоље носивости за фитнес доступну на тржишту тренутно. Али ако постоје два супарничка фитнес трекера који се међусобно надмећу, избор ј...

Добијање Популарности